Коровай — незамінний атрибут традиційного весілля

19869 Коровай — незамінний атрибут традиційного весілля

Содержание

Коровай є невід’ємним атрибутом будь-якого весілля. Але з чим пов’язане використання такої випічки? І як спекти гарний і смачний коровай самостійно? Відповіді на ці та інші питання ви зможете дізнатися зі статті.

Коровай як атрибут весільного торжества

Коровай – це символічний святковий хліб. Пшениця вважалася символом родючості, а сферична форма з’явилася завдяки шануванню слов’янського язичницького Бога Сонця. Вважається, що традиція зустрічати молодят короваєм сягає корінням у цивілізацію Стародавнього Єгипту. Звідти вона поширилася в Рим і Елладу, а з початком проповідування християнства почала подорожувати по світу. І особливу увагу такого атрибуту приділяли слов’яни, основною їжею яких був хліб: у нього жителі Русі вкладали особливий сенс.

Коровай — незамінний атрибут традиційного весілля

Короваєм молодят зустрічали батьки нареченого, у яких, як передбачалося, молоді повинні жити після весілля. Таким чином, батько і мати як би показували подружжю свою гостинність, приносячи в дар символ добробуту, стабільності і багатства, яким був прикрашений здобний хліб.

Коровай подається на підносі, іноді під нього поміщається красивий гаптований рушник. На верхівку ставиться ємність з сіллю, в яку опускають шматочки хліба перед вживанням. Крім того, слов’яни прагнули захистити коровай від пристріту, тому зверху він теж часто накривався красивим рушником.

Цікаво: традиція зустрічати новоспеченого подружжя короваєм існує донині і дотримується в Росії, Україні, деяких регіонах Польщі, а також у Білорусії.

Цікаві особливості приготування короваю

Коровай — незамінний атрибут традиційного весілля

Приготування короваю споконвіку приділялася особлива увага, і воно перетворювалося на цілий ритуал. Причому багато хто вважали, що якщо порушити правила, то молодята не зможуть знайти щастя в сімейному житті. На Русі було прийнято дотримуватися такі традиції:

  1. До приготування короваю прийнято приступати в суботу, на яку випадає день одруження. І саме його випікання вважалося початком урочистого весільного обряду.
  2. На Русі короваї пекли займалися цим жінки-коровайниці. Причому всі вони повинні бути неодноразово заміжніми, мати міцні сім’ї і дітей. Вважалося, що коровайниці ділилися своїм досвідом і щастям. Керувати процесом могла хрещена мати нареченого чи нареченої. А ось залучати в процес вдів, неодружених і бездітних представниць жіночої статі категорично заборонялося, так як багато хто вірили, що вони можуть затьмарити життя молодих і наповнити її бідами і горем, які самі пережили. Іноді дітям дозволяли додавати воду в тісто, в нього ж могли класти символізували багатство монетки. А ось помістити коровай у піч повинен був одружений чоловік.
  3. В процесі замішування тіста і випікання хліба прийнято було читати молитви. Іноді виконувалися народні пісні.
  4. Для приготування традиційно використовувалася пшеничне борошно, але деякі народності воліють житнє.
Дивіться також:  Мркетплейси скасовують комісію для продавців з України

Повір’я, пов’язані з короваєм

З короваєм пов’язані деякі прикмети:

  • Згідно з традиціями, молоді повинні були відщипнути по шматочку короваю, вмочити в сіль і їдять. І вважається, що той, хто відокремить і з’їсть більше, буде господарем у сім’ї.
  • Можна розламати коровай навпіл. Той, кому дістанеться більша половина, повинен стати хранителем сімейного бюджету.
  • Якщо гість пішов з весільного торжества без шматочки короваю, то можна вважати, що він не побував на одруження і провів час даремно.
  • Якщо вас пригостили короваєм, ви можете поділитися ним з сім’єю, родичами або друзями. Таким чином, всі, які скуштували випічку, знайдуть частинку щастя, став доступним молодятам.
  • Отриманий коровай на весіллі в давні часи використовувався як оберіг і зберігався або ж постійно носився з собою для захисту від нечистої сили.
  • Не варто нікому давати чіпати або тримати коровай, так як він здатний вбирати в себе і накопичувати енергетику, в тому числі і негативну.
  • Поганим знаком буде вважатися падіння короваю. Це розцінюється як крах сімейного щастя і очікують молодят неприємності і сварки.
  • Не можна відмовлятися від короваю, це знак неповаги до подружжя.
  • Чим більше розмір короваю, тим більш благополучною, щасливою і багатою буде сімейне життя.

Як спекти самостійно?

Коровай — незамінний атрибут традиційного весілля

Як приготувати весільний коровай правильно, щоб він вийшов не тільки смачним, але і красивим? Для цього знадобляться такі інгредієнти:

  • сім або вісім склянок пшеничного борошна (визначте в процесі приготування);
  • 100 г вершкового масла (можна замінити рослинним);
  • 20 г швидких сухих дріжджів;
  • близько семи ст. л. цукру;
  • півсклянки молока;
  • 10 яєць;
  • пара ч. л. солі;
  • за смаком родзинки, кориця.

Приготування:

  1. Спочатку займіться дріжджами. Розчиніть їх в трохи підігрітому молоці і додайте чайну ложку цукрового піску, щоб запустити реакцію.
  2. У миску покладіть відокремлені від білків, жовтки, їх збийте з цукром, що залишився. Потім у цю суміш введіть активізувалися дріжджі. Білки окремо ретельно збийте, щоб отримати піну.
  3. На рівну поверхню горою насипте борошно, у центрі сформуйте поглиблення, і в нього вилийте жовтково-дріжджову суміш, розтоплене масло, а також білкову піну. Не забудьте додати на даному етапі сіль.
  4. Поступово проведіть борошно з країв гірки в центр, щоб замісити тісто. Місіть його до тих пір, поки воно не стане однорідним і не перестане липнути до ваших рук.
  5. Накрийте тісто плівкою і залиште підніматися. Коли воно збільшиться в обсягах, оббейте і обімніть його і залиште ще на деякий час.
  6. Потім візьміть основну частину тіста і залиште трохи для декору. Сформуйте велику коржик, покладіть її на застелений пергаментом деко і прикрасьте.
  7. Залиште коровай, щоб він дійшов і ще збільшився в обсягах. Періодично змочуйте поверхню водою щоб уникнути розтріскування.
  8. Далі обмажте коровай збитим жовтком і відправте випікатися при 200 градусах в духовці протягом однієї-півтори години.
  9. Відкрийте дверцята, щоб випічка трохи охолола, але залишилася повітряної.
Дивіться також:  Чи варто Facebook боятися нового президента США?

Декор

Коровай — незамінний атрибут традиційного весілля

Як прикрасити коровай? На Русі його прикрашали різними візерунками з тіста у вигляді колосків, лебедів, квітів, обручок, місяця і сонця, що уособлювали подружжя. По колу можна пустити косичку, яка є певним символом чистоти нареченої. Іноді для прикраси використовувалися колосся пшениці, гілки, листя або грона калини, які повинні були принести новій родині достаток, благополуччя, любов, взаєморозуміння і, звичайно, швидке поповнення.

Як використовувати?

Куди подіти коровай, який залишився після ритуалу зустрічі молодят? Є кілька думок на цей рахунок. Так, одні вважають, що ця весільна випічка повинна залишитися у молодят, щоб ті змогли зберегти сімейне щастя і уникнути втрат. Згідно з цим думку, з’їсти святковий хліб можуть тільки подружжя.

Коровай — незамінний атрибут традиційного весілля

Але є й інша точка зору. І якщо слідувати їй, то коровай потрібно повністю роздати гостям. При цьому верхня частина дістається самим молодим, центральна ж ділиться між гостями. Іноді її поділ приурочують до вручення подарунків нареченому і нареченій. Кожен обдарував нову сім’ю гість в знак поваги отримував шматочок короваю. Підстава ж віддавалася музикантам або іншим непрямим учасникам церемонії, фактично на ній не були присутні. А ось декоративні елементи можна роздати незаміжнім жінкам, щоб вони скоріше знайшли своє сімейне щастя.

Цікаво: іноді відразу після зустрічі молодих коровай прибирали, а потім передавали в церкву як пожертву. Таким чином, молоді отримували благословення і дякували богу за те, що знайшли один одного.

Тепер ви зможете спекти коровай своїми руками і дотримати всі пов’язані з ним традиції.

loading…

loading…

страницу нашли по запросам:
  • https://fsetyt com ua/karavaj-nezamenimyj-atribut-traditsionnoj-svadby/
Автор:
Дата:
Из той же категории: (Новини)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Сейчас читают:


top